Halloween
Halloween se slaví 31. října v mnoha zemích světa, především však v anglicky mluvících státech jako jsou USA, Anglie, Irsko, Austrálie, Kanada apod..Tento lidový původně anglosaský svátek vznikl jako tradiční svátek Keltů rozloučení s létem a měl stejný význam jako oslava nového roku. Noc mezi říjnem a listopadem měla magický význam, spojení mezi světy živých a mrtvých bylo tuto noc nejsilnější. U nás se slaví spíše svátek Všech svatých nebo „Dušičky“ – památka zesnulých.
Vznik halloweena
Halooween nevznikl v USA jak se mnozí mylně domnívají, ale ze Skotska a Irska v 5. století. Keltové se tímto svátkem nejen loučili s obdobím hojnosti ale také se připravovali na nadcházející období hladu a zimy. Protože jejich víra byla propojena s životním cyklem v přírodě, život a smrt vnímali zcela přirozeně. V noci proto zapalovali ohně, které duším zemřelých svítili na cestu a pak spolu s nimi vesele slavili celou noc. Z úsvitu pak bůh mrtvích opět odvedl duše zpět do světa zemřelých.
Název halloween
Haloowen byl původně keltským, tedy pohanským svátkem a nazýval se Samhain. Křesťané potom tento svátek, mezi lidem velmi oblíbený nahradili svátkem křesťanským, tedy svátkem všech svatých. Název halloween vznikl ze slov „all hallow even“ volně přeloženo jako předvečer všech mrtvých
Jak se halloween slaví
Příchodem halloweenu do USA díky přistěhovalcům z Evropy se z tohoto svátku stala hlavně zábava pro děti. Děti se v maskách strašidel a duchů vydávají do ulic kde straší své sousedy a příbuzné a za to si vykoledují hlavně sladkosti. V USA se tato tradice rozšířila a v této podobě se šíří nyní zpět do Evropy.
Tradiční dekorace halloweena
Symbolem halloweena se stala vydlabaná dýně, nebo tykev. Její výroba a návod jak si udělat svoují vlastní halloweenskou dýni najdete na našem webu. Dýni se někdy také říká Jackova lucerna a má původ v legendě o o krutém Jackovi, kterého nechtěli vzít ani do pekla, proto se pak musel se svítící dýni toulat po světě a hledat společníka. Další tradiční dekorace jsou duchové, strašáci, čarodějnice, smrtka, kostlivci a další.
O halloweenu
Tento anglosaský svátek patří k jednomu z nejoblíbenějších slavených svátků na celém světě. Jeho oslavy se váží k datu 31. října. Ač se to možná nezdá, tento svátek, i když ne v takové podobě jako ho známe z amerických filmů, se řadí k jednomu z nejstarších na světě. Jeho počátky se datují až ke generaci Keltů, kteří takto oslavovali konec léta a přípravy na období temnoty a zimy. Také se traduje, že této noci se domů vracejí duše zemřelých, kteří vyhledávají domovy svých příbuzných. Lidé proto vydlabávali tykve a dávali do nich svíčky, aby jim cestu domů osvítili a jejich hledání bylo tak snazší.
V dnešní době má však Halloween zcela jinou podobu. Nejvíce se tento svátek slaví v Kanadě, Austrálii, Spojeném Království, Japonsku, ve Spojených státech a v mnoha dalších zemích celého světa. Oslavy Halloweena však lákají mnoho lidí i u nás. A čím je svátek typický? No jsou to přeci ty úžasné halloweenské dekorace, kdy rodiny své domovy zdobí různými strašidelnými předměty, které se vážou k oslavám Halloweena. Každý z nás jistě už někdy viděl vydlabanou dýni, která se na nás šklebí škodolibým úsměvem. Za tmy na mnohé z nás působí i trošku strašidelně. To je však její účel. Halloween je přeci svátek mrtvých, který se slaví nejlépe vyzdobením vašeho domu a zahrady tak, že se vaše návštěvy a procházející lidé budou bát. Všude svíčky, osvětlené lebky a strašidelně vyhlížející kostry a čarodějnice. Děti při pohledu na tyto dekorace slibují, že už nebudou nikdy zlobit, i když Vánoce jsou ještě daleko.
Halloween oplývá nádhernou, tajemnou atmosférou. A samozřejmě taky velmi strašidelnou. Kdo se nerad bojí, rozhodně by v tento den neměl vycházet po setmění. Domy bývají ozdobené barevným listím, dýněmi, obilím, různě velkými svícny, lucernami, všude kolem domu jsou netopýři a pavouci, kostlivci a čarodějnice, no prostě všem strašidelné, co si jen dokážete s Halloweenem a podzimem samotným spojit. Přípravy na tento svátek probíhají už týdny předem. Různé veřejné budovy bývají rovněž zdobeny krásnou halloweenskou dekorací. Mylná je představa, že lidé zdobí pouze venkovní okolí domu, rovněž nezapomínají na svůj interiér. Při přípravách jsou opravdu velice důslední a tak rozhodně nikde nenarazíte na nějaké směšné nafukovací repliky. Čím víc strašidla a různé další repliky vypadají živěji, tím lépe. K oslavám Halloweena patří rovněž i typická dýňová polévka, pečené kuře, nějaký ten dort a spousty sladkého cukroví a slaných lahůdek.
Halloween je taky typický tím, že děti chodí převlečené v strašidelných maskách dům od domu a dožadují se sladkostí. Pokud sladkosti nedostanou, budou lidem žijícím v domě škodit. Kromě strašení jsou pro Halloween typické různé hry. Nejznámější a nejoblíbenější halloweenská hra se nazývá Bobbing for Apples. Jablka se nechají plavat ve velké kádi s vodou. Cílem této hry je uchopit jedno z jablek a vyndat ho ven pouze za pomoci úst. Ruce musí být drženy za zády hráče. Vyhrává ten, který to stihne v nejkratším čase. Další hra je rovněž s jablkem, které se musí za co nejkratší dobu oloupat. Vítězí ten, který má nejdelší a nejužší slupku.
Pro starší, kteří už nechodí po domech pro sladkosti v tento den bývají připravené různé domácí oslavy či halloweenská párty, kam smějí vstoupit pouze ti, kteří mají nějaký kostým. Nemusí se jednat pouze o kostýmy nadpozemských a strašidelných bytostí, můžete zvolit i třeba převlek za nějakou věc nebo dokonce se můžete vydávat za celebritu. Po večerech se pak chodí v průvodu do ulic a tak si jistě dokážete všichni představit, jak kouzelnou atmosféru Halloween může přinést. Nezapomíná se ani na zastávku na hřbitově. Šíře fantazie se při oslavě tohoto svátku rozhodně meze nekladou.